מחלות לב אופייניות

הלב שלנו הוא אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו והינו גם זה האחראי לא מעט על תפקודם של איברים אחרים. כשהוא סובל מבעיות שונות ותפקודו נפגע, בריאותנו הכללית עשויה להיפגע גם היא, ולעיתים גם בצורה חמורה מאד. ישנם סוגים שונים של מחלות לב, האופייניות לעולם המערבי ומטופלות בבתי החולים בכל רחבי העולם. במקרים מסוימים ניתן, ובעזרת אבחון נכון, לזהותן ולהציע את הטיפול המתאים כדי להתמודד איתן. הנה כמה ממחלות הלב המוכרות לנו כיום:

הפרעות קצב

נחשבת למחלת לב שכיחה מאד וגם כזו שפוגעת בטווח רחב מאד של גילאים. הפרעות בקצב הלב יכולות להיגרם מסיבות שונות ולהשפיע על תפקודו של הלב באופן משמעותי. פרפור חדרים, חסימת עורקים ועוד, הם בין המאפיינים למחלה זו. הפרעות הקצב יכולות לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, אך כל עוד שמדובר בהפרעה בקצבו הסדיר של הלב, הרי שמדובר במחלה המצריכה טיפול מיידי.

  • טיפול - תרופות או טיפול באמצעות שוק חשמלי, לעיתים עשוי לקבל פתרון בניתוח
  • אבחון -  בדיקת אק"ג, צינתור וגם אקו לב

אי ספיקת לב

גם זו מחלה נפוצה מאד. במקרים בהם מדובר באי ספיקת לב הלב עצמו איננו מסוגל לספק לאיברי הגוף השונים את הדם הנדרש להם. בין אם בשל חולשה קיצונית מאד ממנה סובלים שריריו או הפרעה כלשהי המשפיעה על יכולתם להתכווץ ולהזרים את הדם באופן תקין, כל אלה עשויים להוביל למחלה זו ולהופיע גם בתצורות שונות, כמו בצקות בעיקר באזור הרגליים וגם קוצר נשימה כשמדובר במאמץ קל. הסיבות לאי ספיקת לב יכולות להיות הפרעות בקצב וגם מחלה איסכמית.

  • טיפול - טיפול תרופתי המסייע לשרירי הלב
  • אבחון -  בדיקת דם וגם אק"ג

מחלת לב איסכמית

מחלת לב זו, המופיעה ברשימת מחלות הלב הנפוצות מאד, מאופיינת על ידי אספקת דם מעטה אל רקמתו של שריר הלב. מחלה זו באה לידי ביטוי בכאבי חזה וגם בקוצר נשימה. היא מופיעה בדרך כלל בשל היצרות בכלי הדם הכליליים, שתפקידם הוא לספק את הדם ישירות אל הלב ובשל פגיעתם נפגעת גם אספקה זו. מדובר במחלה קשה מאד, שעשויה להוביל להתקף לב ואף לסיבוכים נוספים לרבות הפרעות בקצב הלב.

  • טיפול -  טיפול תרופתי ולעיתים גם הליך כירורגי כדי להציע את המענה הנקודתי לבעיה
  • אבחון - בדיקת אק"ג, מיפוי לב וגם צנתור אבחנתי

קרדיומיופתיה

מחלה הפוגעת בשריר הלב וקשורה בעיקרה לפעילות המכנית או החשמלית שלו. מחלה זו מובילה להתרחבותו של שריר הלב, שנובעת בדרך כלל בשל סיבות גנטיות. הקרדיומיופתיה גורמת לפגיעה חמורה ביכולתם של שרירי הלב להתכווץ, שעם הזמן יורדת יותר ויותר. מדובר במחלה הנחשבת לנדירה מאד.

  • טיפול - טיפול תרופתי המשפר את פעילות הלב או ניתוח להשתלת קוצב לב
  • אבחון - בדיקת אק"ג בדרך כלל